Column Left

22 Ocak 2024 Pazartesi

Mavi ve yeşil yunurta faydaları

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 Mavi yumurta, herkesin evinde bulunan, her gün tükettiğimiz beyaz ve kahverengi yumurtalardan daha farklı bir içeriğe sahip iki yumurta türüdür. Farklı tavuk ırkları tarafından yumurtlanırlar. En dikkat çeken özelliklerinden biri de düşük kolesterollü olmalarıdır.

Yıllardır bu yumurtaların bir hobi çitliği üretimi olduğunu söylemek mümkün. Birkaç tavukla bu yumurtalar, kişilerin bahçelerinde beslenerek, günlük tüketim için mavi ve yeşil yumurtalar elde ediliyordu. Son dönemlerde ise günlük milyonlarca üretim kapasiteli tesisler tarafından sektöre hızlı bir giriş yapmış oldu.

Mavi yumurta için arzın bu denli yüksek olmaya başlaması, sesini iyiden iyiye duyurması, sağlığa büyük katkısından kaynaklanıyor. Üretim bandında, toptan üretim sürecine girdiği bu dönemlerde, mavi ve yeşil yumurtalar için bilimsel araştırmalar da yoğunlaşmış durumda. Yeşil yumurtaya nazaran, mavi yumurtaya rağbet daha fazla. Bunun sebebi ise, mavi yumurtayı üreten tavuk ırkının ender bulunması ve büyüklük olarak mavi yumurtanın daha büyük olmasından dolayıdır.

Mavi ve Yeşil Yumurtanın Özellikleri

Mavi Yumurta

Anavatanı Amerika olan Ameraucana adlı tavuk ırkına aittir. Tavukların ağırlığı ortalam 2.5 kg.’ dır. Bu tavuk ırkı yıllık 200 adet civarında mavi yumurta üretir. Diğer tavuk ırklarına göre daha az bulunan bir tavuk cinsidir. Bu yüzden, mavi yumurtanın fiyatı da beyaz ve kahverengi yumurtaların fiyatının 5 katı civarımdadır. Protein oranı, diğer yumurtaların 3 katıdır. Bir enerji deposu olan mavi yumurtanın diğer yumurtalara göre 10 katı kalori içerir.

Yeşil Yumurta

Yeşil yumurta türü, anavatanı Şili olan Araucana adındaki tavuk ırkına aittir. Yeşil yumurtanın boyutu, mavi yumurtaya göre biraz daha küçüktür. Kolesterol oranı de buna bağlı olarak daha düşüktür. Araucana tavuk ırkının, yıllık tavuk üretimi 190 adet civarındadır.

Demir, çinko, protein, kalsiyum ve folik asit bakımından oldukça zengin 

mavi yumurtanın faydaları;

 • Kansızlığı giderir.
 • Diş ve diş eti hastalıklarına karşı kalsiyum içeriği etkilidir.
 • Göz sağlığını korur.
 • Alzheimer hastalığını önleyici etkisi vardır.
 • Beyin fonksiyonları için fayda sağlar.
 • Kemik erimesine karşı savaşır.
 • Gebelik ve emzirme döneminde, günlük besin ihtiyacını karşılar.
 • Kalp sağlığı ile ilgili faydası tespit edilmiştir.
 • Metabolizmanın sağlıklı denilebilmesi için, ihtiyacı olan 13 temel besin içeriği mavi ve yeşil yumurtada mevcuttur.
 • Kas ve iskelet yapısını onarır, kasları daha güçlü bir forma kavuşturur.
 • Damar hastalıklarını önler, felç riskini yok eder.
 • Meme kanserinin risklerini ortadan kaldırır.

 

Yeteri kadar bir araştırma konusu olmamakla birlikte, iddialı sağlık faydaları bu çalışmaları daha da hızlandırmış durumda. Önümüzdeki dönemlerde, mavi ve yeşil yumurtaların sağlığa katkıları ne kadar fazla kanıtlanırsa, yumurtaların, vitrin yumurta olma özelliği o kadar azalacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments